Dziesiąta, jubileuszowa edycja Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach odbyła się w dniach 31 lipca – 05 sierpnia 2023 roku. Głównym celem akcji jest niesienie pomocy potrzebującym, inspirowanie ludzi do pozytywnych działań na rzecz drugiego człowieka i lokalnej społeczności, promowanie uniwersalnych wartości chrześcijańskich tj. bezinteresowność, miłość, dobroć, uczciwość, szacunek, współczucie oraz zdrowego, wolnego od nałogów i wszelkich uzależnień życia. Zapraszamy do krótkiej relacji tekstowej i zdjęciowej.
No Promil – No Problem
Przez cały okres trwania Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw, wolontariusze angażowali się w akcję No Promil – No Problem. Celem kampanii jest ograniczenie liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą, a także zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców. Kampania była realizowana przede wszystkim poprzez zbieranie deklaracji świadomego kierowcy i pasażera a także poprzez akcję profilaktyczną i happeningi podczas sobotniego wydarzenia.
Zajęcia z dziećmi
Pierwszym punktem programu każdego dnia akcji były zajęcia z dziećmi, w trakcie których rozwijaliśmy pasje, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu a także dyskutowaliśmy o wartościach, którymi warto się kierować w życiu.
Prace społeczne
Wolontariusze spędzili pięć intensywnych dni na lokalnych osiedlach, niosąc darmową pomoc w codziennych obowiązkach domowych napotkanym osobom potrzebującym. Trzepaliśmy dywany, sprzątaliśmy mieszkania, pomagaliśmy w przyniesieniu zakupów, ale również spędziliśmy miłe chwile rozmawiając i słuchając fascynujących historii wprost z życia wziętych.
Konkurencje sprawnościowe
W poniedziałek, przy współpracy z siłownią Akademia Sportu, zorganizowano konkurencje sprawnościowe dla dzieci i młodzieży. Ich celem jest przede wszystkim propagowanie zdrowego, wolnego od nałogów stylu życia. Dla najlepszych uczestników w trzech kategoriach wiekowych rozdano nagrody rzeczowe.
Gambit TPI
We wtorkowe popołudnie w programie TPI znalazł się turniej szachowy Gambit TPI, zorganizowany przy współpracy z Gorlickim Klubem Szachowym „Kornuty”. Po siedmiu rundach gry systemem szwajcarskim w tempie błyskawicznym wyłoniono zwycięzców, na których czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Gra terenowa
W środę ochotnicy mogli zmierzyć się z grą terenową Panoo, przygotowaną na terenie MZS nr 5 w Gorlicach. Nietypowe konkurencje, wymagające sprytu, sprawności fizycznej, dobrej koordynacji ruchowej przyciągnęły całe rodziny a najważniejsza w tym wszystkim była dobra zabawa.
Turbo Kozak
We czwartek zorganizowano kolejną edycję turnieju umiejętności piłkarskich Turbo Kozak. W zawodach wzięło udział prawie 60 uczestników. Dziewczynki i chłopcy, podzieleni na trzy grupy wiekowe, zmagali się z szeregiem konkurencji piłkarskich, mających na celu wyłonić najlepszego zawodnika/zawodniczkę. Zwycięzcy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi.
Gorlicjada
W piątek odbyła się już czwarta edycja gry miejskiej Gorlicjada, która co roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem całych rodzin. W tym roku, motywem przewodnim gry były poszukiwania zaginionej dziewczynki. Jej uczestnicy mieli za zadanie przemierzyć miasto, odnajdując najbardziej charakterystyczne jego punkty według przygotowanej mapy. Aby ukończyć grę, w każdym punkcie należało wykonać określone zadanie lub rozwiązać łamigłówkę. Na najszybsze zespoły czekały atrakcyjne nagrody rzeczowe. W grze wzięła udział rekordowa liczba osób – około 100!
Fun Day i koncert zespołu TGD
Sobota, czyli ostatni dzień tegorocznego TPI, to Fun Day – piknik rodzinny zorganizowany na płycie gorlickiego Rynku. Na całe rodziny czekało mnóstwo darmowych atrakcji – dmuchańce, ogromne bańki mydlane, balony, strefa gastronomiczna, pokaz sprzętu Straży Pożarnej i Policji, konkurencje sprawnościowe z nagrodami, konsultacje dietetyczne i wiele innych. W trakcie Fun Day, swoją inspirującą historią życia dzielił się ze sceny Mirek „Kolah” Kolczyk, raper i aktywista w zakresie profilaktyki uzależnień. Wieczorem, na zakończenie imprezy na scenie zaprezentował się zespół TGD. Tłumnie zgromadzona publiczność była świadkiem wspaniałej, poruszającej muzycznej uczty.
Akcja odbywa się co roku na terenie MZS nr 5, dzięki uprzejmości Pani dyrektor Barbary Kuk, pracowników szkoły oraz Urzędu Miasta Gorlice. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Gorlice, Ewangeliczną Wspólnotę Zielonoświątkową w Gorlicach oraz wspierany przez szerokie grono firm lokalnych oraz prywatnych darczyńców. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Ponad Ograniczeniami.
Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w organizację wydarzenia, a także wszystkim sponsorom finansowym i rzeczowym.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy dobrze się bawili – do zobaczenia za rok!