Wakacje naprawdę mijają w nieubłaganym tempie! Ani się obejrzeliśmy, a tu już połowa sierpnia i to, co mieliśmy przygotowane dla Was w tym roku, się skończyło. W dniach 31.07 – 06.08 już po raz trzeci zorganizowaliśmy Tydzień Pozytywnych Inicjatyw w Gorlicach. Zapraszamy zatem na krótkie podsumowanie wydarzenia!
Podobnie jak w poprzednich latach, do naszego zespołu dołączyło prawie trzydziestu pasjonatów – wolontariuszy z różnych miast, przepełnionych pozytywną energią i chęcią niesienia pomocy. Wśród lokalnych mieszkańców i stałych bywalców z Woli Piotrowej i Wisłoczka (woj. podkarpackie, rejony Bieszczad) nasze szeregi zostały zasilone zaciągiem z Zabrza i Strzelec Opolskich. Wszyscy zjednoczeni we wspólnym celu – aby promować zdrowy i wolny od nałogów tryb życia, aby dobrze się bawić i zarażać innych pozytywną energią, a przede wszystkim – aby mówić o swoich kłopotach, troskach i przeżyciach i o Jezusie Chrystusie, który zmienił ich życie.
Jak zawsze podczas TPI dla uczestników przygotowaliśmy wiele interesujących i zróżnicowanych akcji. Obiektem, na którym odbywały się wszystkie promowane wydarzenia był, wzorem poprzednich lat, teren Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 w Gorlicach. Do odwiedzenia nas i przełamania pierwszej nieśmiałości zachęcały darmowe atrakcje: dzieci każdego dnia miały okazję do intensywnego korzystania z dmuchanej zjeżdżalni i trampoliny. Oprócz zabaw i gier przygotowaliśmy też zajęcia edukacyjne. Przedpołudniowy program zawierał lekcje tematyczne, zatytułowane „Jak budować swoje życie” i bazujące na uniwersalnych wartościach chrześcijańskich.
Codziennie, przez półtorej godziny, średnio 30 dzieci mogło poprzez rozmowy, zajęcia artystyczne i warsztaty słuchać i dowiadywać się o Bogu, Jego działaniu w życiu człowieka oraz istotnych wartościach, na których powinniśmy budować nasze życie. Wraz ze zgłębianiem tematu powstawał obrazowy budynek, którego fundamenty i poszczególne kondygnacje stanowiły prawda, szacunek, wzajemna pomoc, dziękczynienie i docenianie oraz zaufanie Bogu. Na zajęciach biblijnych nie brakowało też tańców, śpiewów, zabaw i wielkiej radości! Podczas zakończenia najwytrwalszych uczestników nagrodzono dyplomami i miłymi podarunkami.
Popołudniowe elementy programu skierowane były przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Poprzez szereg wydarzeń wskazywaliśmy na istotę aktywnego i wolnego od nałogów trybu życia. W tym celu zorganizowaliśmy kolejno: zawody Turbo Kozak (konkurs umiejętności piłkarskich), zawody CrossFit, konkurs Skills Challenge – umiejętności koszykarskich, połączony z rozgrywkami w StreetBall’a drużyn trzyosobowych, pokaz gry w Crossmintona z udziałem dwóch Gorliczan – ćwierćfinalistów mistrzostw świata oraz warsztaty Street Art-u. Najlepszym uczestnikom zawodów wręczyliśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz karnety na siłownię Akademia Sportu.
Mając jednak świadomość, że nie wszystkim popołudniowe wydarzenia mogą odpowiadać, przygotowaliśmy równoległe zabawy edukacyjno-integracyjne, między innymi z chustą Klanzy, mokrą ślizgawkę czy konkurs z balonami wodnymi.
Program dla młodzieży domykały wieczorne kluby młodzieżowe „Kontrast” na którym nawiązywaliśmy kontakty z rówieśnikami, grając w różnorodne gry integracyjne, pokazując, że istnieje możliwość kreatywnego spędzania czasu bez używek. Ponadto rozmawialiśmy o problemach współczesności, dzieliliśmy się przemyśleniami i historiami z życia. Całość trwała do późnych godzin wieczornych – bardzo ciężko było nam się rozejść.
Podczas wydarzeń na boisku szkolnym spora grupa wolontariuszy niosła charytatywną pomoc najbardziej potrzebującym na terenie Gorlic. Mało kto zdaje sobie sprawę, że wiele osób starszych i schorowanych, mieszkających samotnie ma problemy z podstawowymi czynnościami domowymi. Stąd pojawił się pomysł, aby trzepać za darmo dywany, myć okna i pomagać w codziennych obowiązkach. Każdego dnia w godzinach porannych i popołudniowych kilkunastu wolontariuszy podążało wzdłuż osiedla, pytając o możliwość pomocy.
Oprócz sprzątania poświęcali swój czas na zapoznanie się z mieszkańcami, rozmowę o Bogu i wierze, oraz nawiązywali dalszy kontakt. Nie straszne im były odciski na dłoniach i zadrapania – świadomość niesienia bezinteresownej pomocy oraz niesamowite wzruszenie i wdzięczność, pojawiające się na twarzach mieszkańców sprawiało iż każdego dnia wychodzili na osiedla z ogromną radością i ekscytacją.
Kolejnym elementem działań podczas Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw były bezpośrednie rozmowy z ludźmi na temat istoty wiary w życiu. Codziennie grupa osób wychodziła na rynek gorlicki oraz do parku miejskiego z drewnianymi tablicami, zatytułowanymi „Zanim umrę chcę” i „Jaki jest twój Bóg?” Poprzez zachęcanie mieszkańców do wpisywania swoich przemyśleń i marzeń, mogliśmy rozmawiać z nimi na temat Boga, wartości których wyznają i którymi się kierują. Wolontariusze chętnie odpowiadali na pytania, dzielili się swoimi historiami i modlili z osobami, które tego potrzebowały.
Ostatnim elementem TPI była kampania „No promil-No problem”, organizowana przy współpracy z Urzędem Miasta Gorlice. Wśród mieszkańców zbieraliśmy deklaracje świadomego kierowcy i pasażera, nawołujące do powstrzymywania pijanych kierowców, zachęcając jednocześnie do życia wolnego od nałogu.
Każdy dzień podczas Tygodnia Pozytywnych Inicjatyw był bardzo intensywny ale i niesamowity! Od rana do wieczora na terenie szkoły było mnóstwo ludzi chętnych do kontaktu z nami; zabaw, rozmów i odpoczynku. Mamy nadzieję, że w przygotowanym programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nawiązaliśmy wiele bliskich relacji, które mamy nadzieję pielęgnować. Wiele osób było poruszonych, dotkniętych i zachęconych do zmiany swojego życia.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Bogu za ten błogosławiony czas, mamy już wiele pomysłów i planów doskonalenia naszego wydarzenia, którego nie możemy się już doczekać. Dziękujemy, że byliście z nami, do zobaczenia za rok!